Siedziba Rady Gubernatorów, nadrzędnego organu FED, znajduje się obecnie w Waszyngtonie, przy alei Konstytucji. Jej reprezentantami jest siedmiu członków wybieranych przez Prezydenta USA za radą i zgodą Senatu. Spośród nich wyróżnić można przewodniczącego Rady Gubernatorów FED i dwóch wiceprzewodniczących. Organ zajmuje się kształtowaniem polityki pieniężnej, ustaleniem reguł rynku pożyczkowego i nadzorem nad bankami. Jednak początków tej organizacji można upatrywać znacznie wcześniej. Zaczęło się od Pierwszego Banku Stanów Zjednoczonych oraz Drugiego Banku Stanów Zjednoczonych, które poprzez sieć swoich oddziałów usprawniały transfer środków, dolarów, na obszarze Ameryki.
- Jednak początków tej organizacji można upatrywać znacznie wcześniej.
- Dziś najprawdopodobniej czeka nas pierwsza od 2018 roku
podwyżka stop procentowych w Stanach Zjednoczonych. - Komunikat po posiedzeniu, czy przekaz Prezesa J. Powella sugerują możliwość dodatkowej podwyżki w 2023.
- W Stanach Zjednoczonych inflacja
CPI przyspieszyła w marcu do 7,9% i osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat. - Posiadanie akcji któregoś z banków okręgowych wchodzącego w skład banku centralnego nie jest jednoznaczne z byciem akcjonariuszem FED.
Quantitative easing (QE) to, w dosłownym tłumaczeniu, luzowanie ilościowe. Operacja polega na poluzowaniu polityki pieniężnej za pomocą wprowadzenia na rynek dodatkowych pieniędzy, które mają stymulować konsumpcję i inwestycje, a co za tym idzie – napędzać gospodarkę. Wcześniej, w pierwszej połowie XIX w., w USA funkcjonowały Pierwszy i Drugi Bank Stanów Zjednoczonych, których rola była zbliżona do banku centralnego. Po ich likwidacji w kraju pozostało wiele prywatnych banków regulowanych prawem stanowym, co wiązało się z tym, że każdy działał według innych zasad. Kwestią czasu było ustanowienie organu opierającego się na jednym prawie obowiązującym na terenie całego USA. FED (ang. Federal Reserve System), czyli System Rezerwy Federalnej to bank centralny Stanów Zjednoczonych, odpowiednik polskiego NBP.
Kurs dolara 3 października w okolicy 4,4 zł
Światowa Organizacja Handlu (WTO) obniżyła prognozę handlu towarami na ten rok do 0,8 proc. Jednakże w praktyce powrót do przedlockdownowego poziomu
fedowskiej sumy bilansowej jest w zasadzie wykluczony. Wymagałoby to bowiem
potężnego delewarowania w całym globalnym systemie finansowym, któremu zapewne
musiałby towarzyszyć głęboki spadek aktywności ekonomicznej.
Dla inwestorów ważne jest, aby śledzić decyzje podejmowane przez Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku, ponieważ zmiany stóp procentowych wpływają na rynki finansowe, szczególnie gdy są nieoczekiwane. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego banki centralne zwiększają lub zmniejszają stopy procentowe, kliknij tutaj. Wbrew powszechnej opinii nie stał się on jednak powszechnie obowiązującym prawem w USA. Najważniejsze postacie z tego gremium to szefowie stosownych komisji Kongresu właściwych do spraw bankowości – Carter Glass (kongresmen) i Robert Owen (senator). Ważną postacią był także Henry Parker Willis (profesor ekonomii na Washington and Lee University).
- Jest współodpowiedzialny za nadzór nad bankami, musi sprawnie prowadzić politykę pieniężną kraju oraz podejmować kluczowe decyzje dla wyemitowanej przez państwo ilości gotówki.
- Obok Rady Gubernatorów i dwunastu banków okręgowych w strukturze FED wyróżnia się jeszcze Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku.
- Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych.
- Jednakże ważniejsza od
samej decyzji będzie przyszła ścieżka stóp procentowych, którą podąży Rezerwa
Federalna.
Wynik bliżej zera oznacza względnie niewielki wpływ czynnika na dane wyjściowe, wynik bliski 100% informuje o względnie wysokim stopniu determinacji. Współczynnik wykorzystuje się m.in do oceny korelacji wydajności danego portfela inwestycyjnego z wynikami indeksów porównawczych, co pozwala sprawdzić, na ile wyniki finansowe pozycjaynkowa dla kluczowej inflacji w usa są wypadkową sytuacji na rynku. Strategia doboru takiego portfela obligacji, który ma zapobiec spadkowi wartości w przyszłości, to znaczy jest ukierunkowany priorytetowo na spłatę innych zobowiązań. Pod koniec sierpnia miało miejsce sympozjum banków centralnych, w których głos zabrała głowa FED – Jerome Powell.
Garść newsów makroekonomicznych: Pora na krajowy rynek pracy
Co prawda wzrost płac ponownie nieco spadł we wrześniu, co jest pozytywne dla perspektyw inflacji. Reszta danych nie sugeruje jednak, że rynek pracy zmierza w kierunku lepszej równowagi podaży i popytu. Teraz Fed zastanawia się pewnie, czy złagodzenie płac jest trwałe czy jest jedynie chwilowym zjawiskiem. O ile sama podwyżka stóp procentowych w Fedzie zapewne jest
już wliczona w ceny na rynkach finansowych, to sama treść komunikatu FOMC
pozostaje niewiadomą. Za Atlantykiem wykształciła się już cała grupa
ekonomistów wyspecjalizowana w odszyfrowywaniu „fedomowy”. Ważne będzie, jak
FOMC oceni stan amerykańskiej gospodarki i jak (alby czy w ogóle) odniesie się
do wojny Rosji z Ukrainą.
Ogromna zmienność na rynku akcji: wahania niewidziane od wielu lat! Rajd na Wall Street po publikacji danych o inflacji
Jednak w trakcie weekendu pojawiły się głosy mówiące o tym, że Omicron wcale nie jest tak groźny, jak to się na początku wydawało. Czy Fed dostał nową wymówkę, aby dalej opóźniać tapering programu QE? Co usłyszymy w trakcie wtorkowego przemówienia Jerome Powella?
Od tej pory Rezerwa Federalna rządzi polityka pieniężna Stanów Zjednoczonych po dziś dzień. Podstawową i zarazem najważniejszą funkcją Fed jest formułowanie i prowadzenie polityki monetarnej USA. System Rezerwy Federalnej, potocznie nazywany Rezerwą Federalną lub po prostu skrótowcem FED (od angielskiego Federal Reserve System), to nic innego, jak amerykański bank centralny. W Polsce tego typu instytucją jest Narodowy Bank Polski, a w Stanach Zjednoczonych Ameryki – właśnie System Rezerwy Federalnej.
WALUTY: kurs eurodolara (EUR-USD) ze wznowieniem trendu wzrostowego
Ważną informacją jest również to, że raz na 4 lata w Radzie jest wybierany nowy przewodniczący i dwóch wiceprzewodniczących. Zadania wiceprzewodniczących różnią się od siebie — jeden odpowiada za zastępowanie przewodniczącego, a zadaniem drugiego z nich jest trzymanie pieczy nad rozwojem polityki nadzoru i działalności regulacyjnej FED. Organizacja Systemu Rezerwy Federalnej odpowiada za formowanie polityki pieniężnej i koordynuje system bankowy, co umożliwia sprawne funkcjonowanie gospodarki. Brak nadzoru powodował bankructwo połowy banków, a średni czas ich funkcjonowania wynosił pięć lat[potrzebny przypis].
Oznajmił on, że System Rezerwy Federalnej wycofuje się – na czas kryzysu – z polityki dążącej do utrzymywania inflacji na poziomie poniżej 2%. Wbrew krążącej w niektórych kręgach opinii, System Rezerwy Federalnej nie jest własnością rządu Stanów Zjednoczonych. FED nie ma właściciela, jest instytucją niezależną (a przynajmniej formalnie). Posiadanie akcji któregoś rubel przeciwko greenback. z banków okręgowych wchodzącego w skład banku centralnego nie jest jednoznaczne z byciem akcjonariuszem FED. Bank centralny Stanów Zjednoczonych podejmuje decyzje w zakresie największej światowej gospodarki, co czyni ją najważniejszą instytucją finansową na świecie. Wpływa na kształtowanie się relacji USA z innymi krajami na gruncie gospodarczym oraz finansowym.
Rynek skupiony na wypowiedziach J.Williamsa z nowojorskiego oddziału Fed [Dziennik Ekonomiczny]
Doniesienia o nowym wariancie koronawirusa sprowadziły uczestników rynku „na ziemię”, tym samym utwierdzając ich w przekonaniu, że pandemia jeszcze się nie skończyła. W tej grupie znajdują się ciasteczka, które są niezbędne do działania naszej strony. Te pliki odpowiadają za takie funkcjonalności jak wybór języka, dystrybucję ruchu czy utrzymanie sesji użytkownika. Polityka monetarna jest ustalana przez Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC), w skład której wchodzą członkowie Rady Gubernatorów oraz prezesi 12 banków Rezerwy Federalnej. Podczas kryzysu w 2020 Fed stwierdził, że dodrukuje tyle dolarów ile będzie potrzeba („luzowanie ilościowe” bez ograniczeń).
Dlatego spodziewajmy się znaczącego podniesienia tej
prognozy, co jednak może nie mieć większego wpływu na przyszłe decyzje FOMC. Dziś najprawdopodobniej czeka nas pierwsza od 2018 roku
podwyżka stop procentowych w Stanach Zjednoczonych. Jednakże ważniejsza od
samej decyzji będzie przyszła ścieżka stóp procentowych, którą podąży Rezerwa
Federalna.
Radę Gubernatorów (z siedzibą w Waszyngtonie) tworzy siedmiu członków powoływanych przez prezydenta i zatwierdzonych przez senat. Kadencja Rady Gubernatorów trwa aż 14 top 9 ciekawych faktów na temat technologii blockchain lat, ale co dwa lata jeden gubernator odchodzi, a jego miejsce zajmuje nowy. W ten sposób cały skład wymienia się po 14 latach, a FED wzmacnia swoją niezależność.
Mocny styczeń za oceanem. Dolar zyskuje, FED jest wiarygodny, a recesja coraz mniej prawdopodobna
Oprocentowanie będzie wyższe, niż wcześniej prognozowano, ale ścieżka może wkrótce obejmować mniejsze podwyżki. Operacja polega na poluzowaniu polityki pieniężnej za pomocą wprowadzenia na rynek dodatkowych pieniędzy, które mają stymulować konsumpcję i inwestycje, a co za tym idzie – napędzać gospodarkę. Obecnie System Rezerwy Federalnej jest jedną z najpotężniejszych instytucji nie tylko w USA, ale i na całym świecie.
Aby nie doszło do wyprzedaży amerykańskich obligacji skarbowych, FED wprowadziło program FIMA Repo Facility, czyli wypłata dolarów pod zastaw amerykańskich obligacji skarbowych. System Rezerwy Federalnej, czyli bank centralny Stanów Zjednoczonych. System Rezerwy Federalnej składa się z siedmioosobowej Rady Gubernatorów, której kadencja trwa 14 lat oraz 12 pomniejszych banków odpowiedzialnych za dany obszar USA. Ich specyfika przejawiała się także w tym, że działały na mocy przyznanej przez rząd federalny dwudziestoletniej licencji. Jako miejsce utworzenia instytucji wskazuje się Waszyngton.
Forex jest najważniejszym rynkiem, przez który przepływa światowa ekonomia – biorą w nim udział rządy, korporacje, banki centralne i inwestorzy prywatni. Inny charakter od wyżej wymienionych organów ma utworzony ustawą Dodda-Franka w 2010 roku i działające w ramach SRF Biuro Finansowej Ochrony Konsumentów (Consumer Financial Protection Bureau). Na mocy tej ustawy również System Rezerwy Federalnej stał się częścią struktury innego organu – Rady ds. Monitorowania Stabilności Finansowej (Financial Stability Oversight Council) – który odpowiada za nadzór makroostrożnościowy nad amerykańskim sektorem finansowym[13].
Na początek maja 2020 wniosek o zasiłek dla bezrobotnych złożyło ponad 10% Amerykanów – co najmniej 33 miliony ludzi. Oprócz zasiłku w wysokości średnio 38% pensji otrzymują oni dopłatę do zasiłku w wysokości 600$ tygodniowo. Niektórzy otrzymują więcej pieniędzy, niż zarabiali na etacie. Stworzyło to nową sytuację, w której znaczna liczba zwłaszcza gorzej zarabiających Amerykanów, za siedzenie w domu dostaje te same lub nawet większe pieniądze, niż pracując na etacie[5][6][7]. Działalność Rezerwy Federalnej przyniosła rezultat w postaci rekordowo szybkiego wzrostu bilansu FED o 69%, czyli 3,1 bln USD między marcem a czerwcem 2020 roku.